Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Żyjemy w kulturze sukcesu. Wszystko jest temu podporządkowane. To klucz do współczesnej egzystencji. Sukces osobisty, finansowy, zawodowy- jakikolwiek- stał się celem samym w sobie, zagarnął wszystkie inne obszary pojęciowe o człowieku. Nie szukamy szczęścia (choć szukamy), nie szukamy miłości (choć szukamy), szukamy sukcesu, szukamy możliwości upajania się swoją doskonałością; poczuciem, że jesteśmy lepsi od kogoś innego. "Parcie na sukces" nie jest weryfikowane ani moralnie, ani etycznie. Jest bezlitosne. Wypala, wyniszcza. Bywa przekleństwem. Jego działanie jest absolutne- wykoślawia nasze poczucie indywidualności i autentyczności, zamazuje tożsamość. W tym uganianiu się za "lepszym", "pięknym", "skutecznym" zatracamy wszelkie bariery. Zatracamy swoje człowieczeństwo. Ten proces zachodzi w rytmie uzależnienia. Uzależniamy się od sukcesu. Jego efektem staje się przyjemność, dążymy do przyjemności, fetyszyzujemy ją, a nawet sakralizujemy. Przyjemność wypiera puste miejsce po bogu, staje się absolutem.

W taki proces zostaje uwikłany bohater- tytułowy brzydal, staje się niewolnikiem piękna: najpierw jest to szansa, potem możliwość, na końcu konieczność. Ten proces ma wymiar antyczny, los poczyna sobie z nim dość kapryśnie, doprowadzając do ostateczności. Piękno staje się zabójcze. Historia brzydala pokazuje nam drogę, na którą wkroczyliśmy chętnie i ze szlachetnymi intencjami, a która na końcu wywiedzie nas na makabryczne manowce. Każe się poważnie zastanowić jaką cenę musimy zapłacić za sukces.

Marius von Mayenburg urodził się w 1972 roku w Monachium.Po ukończeniu liceum humanistycznego zapisał się w swoim rodzinnym mieście na uniwersytet , gdzie studiował literaturę starogermańską. W 1992 roku przeniósł się do Berlina. Nie przerywając studiów germanistycznych , podjął naukę dramaturgii w Hochschule der Knute. Był dramaturgiem prowadzonego przez Thomasa Ostermeiera Die Baracke przy Deutsches Theater w Berlinie. Artystyczne credo tej kultowej już dziś sceny głosi, ze należy szukać historii, Marius von Mayenburg opowiadających o naszych czasach i o naszej generacji. Świat przedstawiony w sztukach Mayenburga doskonale spełnia te kryteria. Od kilku lat pełni on funkcję autora rezydenta w Schaubühne Am Lehneiner Platz. Jego pierwszy dramat Haarmann napisany w 1995 roku , został zrealizowany w formie słuchowiska w Die Baracke. Następna sztukę Messerhelden pisarz wyreżyserował sam w Orph Theater w Berlinie. W czasie obchodów 99 rocznicy urodzin Bertolda Brechta w Berliner Ensemble wystawiono jednoaktową farsę Mayenburga Fraülein Danzer. Inną jednoaktówkę Monsterdämmerung zrealizowano jako spektakl plenerowy teatru Volksbühne Am Rosa-Luxemburg – Platz. Już pierwsze próby dramatyczne Mayenburga pozwoliły krytykom zaliczyć go do modnego nurtu tzw. Nowego brutalizmu. Opinię jednego z najciekawszych niemieckich dramatopisarzy młodego pokolenia zdobył dramatami Ogień w głowie, Pasożyty i Zimne dziecko. Dużym uznaniem publiczności i krytyki cieszył się zwłaszcza pierwszy z nich , który przyniósł autorowi nagrodę im. Kleista dla młodych dramatopisarzy i nagrodę frankfurckiej Fundacji Autorów. Do sukcesu sztuki w niemałym stopniu przyczynił się pokazywany na wielu festiwalach europejskich spektakl wyreżyserowany przez Thomasa Ostermeiera w Deutsches Schauspielhaus w Hamburgu. Mayenburg realizuje założenia tzw. nowego realizmu – próbuje nadać codziennym wydarzeniom interesującą, teatralna formę , o tym , co psychiczne mówi poprzez to , co cielesne. Jednocześnie stara się zbadać, jak daleko w ramach tej estetyki można odejść od realizmu , przetworzyć i przekroczyć rzeczywistość. 

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Brzydal (Teatr Nowy, Zabrze).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Brzydal.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Brzydal (Teatr Nowy, Zabrze).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Brzydal (Teatr Nowy, Zabrze).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Brzydal (Teatr Nowy, Zabrze).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Brzydal (Teatr Nowy, Zabrze).
Ostatnio czytane
Inwazja, Teatr Dramatyczny
Teatr Dramatyczny z "Inwazją" na Litwie

Najnowszy spektakl białostockiego teatru został nagrodzony owacjami na stojąco.

Pointy- buty tancerki
Godzina przed spektaklem, czyli co tancerz robi przed wyjściem na scenę

Zobaczcie jak wyglądają ostatnie chwile tancerza przed spektaklem.

O nich się mówi