Spektakle, przedstawienia

Opis spektaklu

Źródło symbolizuje prawdę, świadomość duchową, mądrość, erudycję, rozsądek, sprawiedliwość, wrażliwość, obraz duszy, natchnienie poetyckie, pamięć, Boga, radość i gorycz, życie, siłę życiową, wieczny żywot, ozdrowienie, cudowne pokrzepienie, odnowę oczyszczenie, pragnienie . Wszystkie te pojęcia łączy w sobie najnowszy spektakl Teatru Nowego w Zabrzu, którego reżyserii podjął się Zbigniew Stryj. "Źródło" to dialog poetyckich tekstów Karola Wojtyły, błogosławionego papieża Jana Pawła II. Dzięki słowom Mistrza podejmujemy rozmowę z samym sobą. Źródło TEATR NOWY Zabrze

Widownia usytuowana została na scenie. Z dwóch stron otacza przestrzeń gry, której kształt przypomina górski potok. Z ludzkiego jaru wydobywa się słowo. Czterech aktorów, będących medium każdego z nas, przeżywa chwile wahania, zastanowienia, zwątpienia i nadziei. "Co mi mówisz górski strumieniu / w którym miejscu ze mną się spotkasz? / ze mną, który także przemijam - / podobnie jak ty... / Czy podobnie jak ty?" - pytanie rozbrzmiewa ze sceny. Wyraz staje się słowem, ono buduje monolog, który przechodzi w dialog, aby powtórnie stać się wzburzonym krzykiem jednostki. Wysunięte, wąskie proscenium rozszerza się w głębi sceny, wypełnionej przedmiotami powszechnego użytku - początkowo pokrytymi białą płachtą. Powoli materiał opada, ukazując codzienność: stół z miską wody i garnuszkiem, bochenek chleba, krzesła, wieszak. Ostatnim obnażonym elementem jest okno - brama prowadząca do prawdy. Domowa przestrzeń staje się miejscem spotkania człowieka ze Słowem. Źródło TEATR NOWY Zabrze

Za sprawą synestezji przenikające się zmysłowe wrażenia oddziałują na publiczność. Zmysły poruszane są przez subtelną grę świateł i nastrojową melodię wiolonczeli, której dźwięki oddzielają słowne obrazy spektaklu. Wszechogarniająca cisza rodzi się i zamiera pod materią mowy. Zwyczajność pieczywa i czystość wody sprawiają, że impulsy delikatnie pobudzają zmysł smaku, przeszywając jednostkę do głębi - w poszukiwaniu wewnętrznego źródła. Trywialność ludzkiej egzystencji miesza się ze wzniosłością człowieczej myśli, potoczność mowy z niewyrażalnością języka.

Podążamy drogą, którą wyznacza nam życie. Upadając, aby po chwili - porażeni ogromem stworzonego - doznać iluminacji. Nie jesteśmy sami, ponieważ: "Są z pewnością niewidzialne ręce, które trzymają nas tak, / że z wysiłkiem dźwigamy łódź której dzieje nadają bieg / pomimo mielizn". Retoryczne pytania, padające ze sceny, stają się kroplami w morzu zwyczajnych słów. Pod osłoną różnorodnych środków artystycznych, formalnych zabiegów językowych, kryje się zwrot do widowni - niemych partnerów scenicznych dyskusji: "Do Ciebie wołam, człowieku, Ciebie szukam". W zawiłości słowa mieści się prosta prawda o rzeczywistości: "Ból sam jeszcze nie jest wielkością", "Wolność trzeba stale zdobywać, nie można jej tylko posiadać". Odpowiedź na nurtujące problemy współczesnych znajdziemy w nas samych: "Jeśli prawda jest we mnie, musi wybuchnąć. Nie mogę jej odepchnąć, bo bym odepchnął sam siebie".  

Obsada i twórcy spektaklu

Twórcy spektaklu: reżyseria. Lista aktorów, pełna obsada, spektaklu Źródło (Teatr Nowy, Zabrze).

Bilety na spektakl

Aktualnie nie posiadamy informacji o biletach na Źródło.

Kiedy i gdzie grają

Nie posiadamy informacji o tym kiedy i gdzie grają w teatrach sepektakl Źródło (Teatr Nowy, Zabrze).

Zdjęcia ze spektaklu

Aktualnie nie posiadamy zdjęć ze spektaklu Źródło (Teatr Nowy, Zabrze).

Recenzje, wiadomości

Aktualnie nie posiadamy recenzji oraz wiadomości związanych ze spektaklem Źródło (Teatr Nowy, Zabrze).

Komentarze i opinie

Komentarze, oceny i opinie użytkowników do spektaklu Źródło (Teatr Nowy, Zabrze).
Polecamy
Ostatnio czytane
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

We Will Rock You casting
Kulisy castingu przed premierą "We Will Rock You" w Teatrze Muzycznym ROMA [WIDEO]

To brytyjski musical z piosenkami legendarnej grupy QUEEN i librettem Bena Eltona.

O nich się mówi
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.