Dzieje się - Kino

Cztery dni z Françoisem Truffautem

2008-06-09 12:12:28 | Zabrze

 W dniach 11-14 czerwca w katowickim Centrum Sztuki Filmowej prawdziwa gratka dla wielbicieli kina francuskiego! Czekają nas dni z mistrzem sztuki reżyserskiej, jednym z głównych twórców francuskiej Nowej Fali - Francoisem Truffaut.

François Truffaut - urodził się 6 lutego 1932 r. w Paryżu, zmarł 21 października 1984 r. w Neuilly-sur Seine (Francja).

Wybitny reżyser, jeden z inicjatorów i główny przedstawiciel francuskiej Nowej Fali. Kinem zainteresował się dzięki takim filmom jak „Obywatel Kane" i „Romans szulera". W wieku czternastu lat zakończył swoją edukację, potem pracował jako tragarz, goniec i recepcjonista. W 1948 r. założył klub filmowy Le Cercle Cinemane, jednak z powodu nadużyć finansowych znalazł się w domu poprawczym. Pomógł mu wtedy André Bazin, zatrudnił go na pewien czas jako sekretarza. Truffaut następnie pracował jako dziennikarz, po czym zgłosił się do wojska, z którego jednak wkrótce uciekł. Zaczął publikować w „Cahiers du Cinéma", w którym ukazał się jego artykuł o „O pewnej tendencji kina francuskiego".

Właśnie dzięki temu tekstowi stał się czołową postacią francuskiej krytyki filmowej. W tym czasie razem z Jacquesem Rivette'm nakręcił swój pierwszy, amatorski film „Wizyta", został także asystentem Roberto Rosselliniego. W 1957 r. zrealizował swój pierwszy, krótkometrażowy film „Prześladowcy" a rok później pełnometrażowy „Czterysta batów". Do największych osiągnięć Truffaut należało wydanie książki „Kino według Hitchcocka" opartej na rozmowach z amerykańskim mistrzem.

Filmy Truffaut powstają z zakotwiczenia emocji w życiu osobistym. Szczególną cechą każdego dzieła jest ciągłość i niesamowita koherencja, którą wyznaczają wspólne rymy i powtórzenia. Wszystkie filmy Truffaut mają jeden centralny temat: miłość. W wywiadzie na temat „Gładkiej skóry", reżyser powiedział: „Inne tematy mnie nie interesują. (...) Miłość to jest temat tematów. Zajmuje ona tyle miejsca w życiu, w mieszkaniach, na ulicach, w biurach, w gazetach, w polityce, na wojnie (...), że gdyby mi udowodniono, ze statystyką w ręce, że dziewięć filmów na dziesięć to są filmy o miłości, odpowiedziałbym, że to nie wystarczy".

Współorganizatorami przeglądu są: Stowarzyszenie Rotunda w Krakowie oraz Instytut Francuski w Krakowie.


Program:

karnet na 4 filmy: 26 zł
bilety: 10 zł

11 czerwca / środa / o godz. 18.00
Czterysta batów
(Les quatre cents coups)
Scenariusz i reżyseria: François Truffaut
Obsada: Jean-Pierre Léaud, Claire Maurier, Albert Rémy, Patrick Auffray, Guy Decomble
Zdjęcia: Henri Decaë
Muzyka: Jean Constantin
Produkcja: Francja 1959
Czas trwania: 93 min.

Debiut fabularny Françoisa Truffaut, za który reżyser otrzymał Złotą Palmę w Cannes. Bohaterem filmowego manifestu Nowej Fali, a zarazem najbardziej osobistego obrazu Truffaut jest Antoine Doinel - niesforny nastolatek, który nie zaznając rodzicielskiej miłości, schodzi „na złą drogę". Autobiograficzna historia została opowiedziana w sposób prosty, niemal brutalny, do tej pory w kinie niespotykany. Do postaci Antoine'a Truffaut powracał jeszcze czterokrotnie w filmach realizowanych na przestrzeni 20 lat („Antoine i Colette", „Skradzione pocałunki", „Małżeństwo" i „Uciekająca miłość"). Odtwórcą głównej roli był zawsze Jean-Pierre Leaud.

12 czerwca / czwartek / o godz. 18.00
Jules i Jim
(Jules et Jim)
Reżyseria: François Truffaut
Scenariusz: François Truffaut, Jean Gruault
Obsada: Jeanne Moreau, Oskar Werner, Henri Serre, Vana Urbino, Marie Dubois
Zdjęcia: Raoul Coutard
Muzyka: Georges Delerue
Produkcja: Francja 1961
Czas trwania: 105 min.

Film oparty na motywach powieści Henri-Pierre'a Roche to opowieść o trójkącie miłosnym z czasów fin de siecle'u. Akcja rozgrywa się na początku XX wieku. Dwaj przyjaciele z paryskiej elity artystycznej: Francuz Jim i Austriak Jules, zakochują się w tej samej kobiecie. Catherine wychodzi za mąż za Julesa, lecz żywi również uczucie do Jima, który wkrótce zostaje jej kochankiem. Nie burzy to jednak przyjaźni dwóch młodych mężczyzn.

13 czerwca / piątek / o godz. 20.00
Dwie Angielki i kontynent
(Les Deux anglaises et le continent)
Reżyseria: François Truffaut
Scenariusz: Jean Gruault, François Truffaut
Obsada: Marie Mansart, Jean-Pierre Léaud, Sylvia Marriott, Philippe Léotard, Kika Markham
Zdjęcia: Néstor Almendros
Muzyka: Georges Delerue
Produkcja: Francja 1971
Czas trwania: 130 min

„Dwie Angielki i kontynent" to druga w dorobku reżysera adaptacja powieści Henri-Pierre'a Roché. Akcja filmu rozgrywa się na początku XX wieku. Claude Roc, student jednej z paryskich uczelni, poznaje Ann Brown, młodą Angielkę. Dziewczyna zaprasza go na wakacje do swojego domu w Walii, gdzie mieszka wraz z mamą i siostrą Muriel. Podczas pobytu u Brownów relacje między dwiema siostrami i studentem komplikują się.

13 czerwca / sobota / o godz. 20.00
Uciekająca miłość
(L'Amour en fuite)
Reżyseria: François Truffaut
Scenariusz: Marie-France Pisier, Jean Aurel, François Truffaut
Obsada: Jean-Pierre Ducos, Marie-France Pisier, Daniel Mesguich, Jean-Pierre Léaud
Zdjęcia: Néstor Almendros
Muzyka: Georges Delerue, Laurent Voulzy
Produkcja: Francja 1979
Czas trwania: 94 min

Piąty film Françoisa Truffaut o perypetiach Antoine'a Doinela. Trzydziestoletni Antoine pracuje jako korektor. Zakochuje się w innej kobiecie i decyduje zakończyć swoje małżeństwo. Jest to pierwszy we Francji rozwód bez orzekania winy dlatego pisze o nim prasa. Antoine'a i jego żonę Christine otacza tłum zainteresowanych sprawą. Jest w nim dawna miłość mężczyzny - Colette Lazzi. Truffaut napisał scenariusz razem z aktorką, która wcieliła się w rolę Colette - Marie-France Pisier.
Za muzykę do filmu „Uciekająca miłość" Georges Delerue otrzymał w 1980 roku Cesara - nagrodę Francuskiej Akademii Sztuki i Techniki Filmowej.



 
Słowa kluczowe: François Truffaut przegląd centrum sztuki filmowej csf 2008 katowice program filmy
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Marian Dziędziel
26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy: Majówka z Marianem Dziędzielem

Darzony wielką sympatii polskich widzów aktor będzie w tym roku gościem imprezy filmowej.

Noe: wybrany przez Boga
Filmy w TV na Wielkanoc 2024 [Program telewizyjny]

Co warto zobaczyć w święta wielkanocne?

Polecamy
Top Gun: Maverick
Ruszyła przedsprzedaż biletów na film "Top Gun: Maverick"

Powraca "Top Gun" z Tomem Cruisem w roli głównej!

filmy o mezaliansach
Top 7 filmów o mezaliansach - zakazane romanse, które nadal wzruszają

Te związki były skazane na porażkę, ale nie zawsze kończyły się źle!

Polecamy
Premiery filmowe
Zapowiedzi filmowe
O nich się mówi
Ostatnio dodane
Marian Dziędziel
26. Przegląd Filmowy Kino na Granicy: Majówka z Marianem Dziędzielem

Darzony wielką sympatii polskich widzów aktor będzie w tym roku gościem imprezy filmowej.