Okiem Studenta - Z życia Uczelni

Jak z mediów społecznościowych korzystają młodzi?

2018-09-26 11:23:13 | Zabrze

Z internetu korzysta według CBOS 100 proc. osób w wieku 18–24 lat i 96 proc. w wieku 25–34 lat. Do pierwszej kategorii zaliczają się przede wszystkim studenci - są oni aktywnymi użytkownikami sieci. Spędzają w niej ponad 20 godzin tygodniowo, dużo czasu poświęcając między innymi serwisom społecznościowym. Jakie miejsce zajmują social media w życiu polskich studentów?

student w internecieFacebook przoduje w Polsce

Najpopularniejszym serwisem społecznościowym w naszym kraju jest Facebook. Polacy korzystają z niego chętniej niż średnio użytkownicy na świecie. Rzadziej sięgamy po konta w serwisach WhatsApp i Instagram. Potwierdza to 9. edycja badania Wave z 2017 roku, zrealizowana przez dom mediowy UM z grupy IPG Mediabrands. Wyniki badania nie są zaskakujące:
            
60 proc. użytkowników sieci w Polsce korzysta przynajmniej raz dziennie z Facebooka – na świecie to nieco ponad 45 proc. badanych;
            
37,3 proc. użytkowników w Polsce korzysta codziennie z portalu YouTube – na świecie to 34,1 proc. badanych;
            
11 proc. użytkowników korzysta na co dzień z komunikatora WhatsApp, podczas gdy na świecie to 38 proc. ludzi;
            
8,4 proc. użytkowników w Polsce korzysta na co dzień z Instagrama, a średnia światowa to 38,5 proc. ludzi;
            
4,6 proc. użytkowników sieci codziennie loguje się na Twittera, ponad trzy razy mniej niż średnio na świecie.

Gemius podaje dodatkowo, że na czele kategorii najbardziej popularnych serwisów społecznościowych w Polsce znajduje się Facebook, z którego korzysta miesięcznie ponad 22 mln realnych użytkowników, a z YouTube'a – niemal 20 mln.

CBOS w swoim badaniu zadał ankietowanym pytanie, czy zarejestrowali się oni w jakimś portalu społecznościowym. W 2017 roku 61 proc. odpowiedzi była twierdząca. Biorąc pod uwagę wiek internautów, zarejestrowanych w portalach społecznościowych, aż 94 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat ma konta w serwisach social media. Nieco mniej, bo 86 proc. badanych w wieku 25–34 lat, jest aktywna w tego rodzaju portalach.

Polacy wykorzystują sferę social media do:         

utrzymywania kontaktów ze znajomymi, grupami znajomych;
            
odnawiania dawnych znajomości;
            
słuchania muzyki, oglądania filmów lub zdjęć, czytania tekstów;
            
rozmawiania na interesujące tematy, uczestniczenia w formach dyskusyjnych, komentowania informacji;
            
zamieszczania swoich zdjęć, filmów, muzyki i tekstów;
            
nawiązywania nowych kontaktów towarzyskich;
            
szukania pracy, zaprezentowania się potencjalnym pracodawcom.

Generacja Y – studenci w serwisach społecznościowych

Polscy studenci należą do pokolenia Y, czyli osób urodzonych pomiędzy 1984 a 1997 rokiem. Nazywani są również milenialsami. Firma RR Communication Consulting przeprowadziła badania nad obecnością studentów w serwisach społecznościowych oraz postrzeganiem ich w kontekście przyszłej pracy zawodowej. Raport „Generacja Y o mediach społecznościowych w pracy” pokazuje, że większość ankietowanych studentów deklaruje, że korzysta z mediów społecznościowych bardzo często – nawet kilka razy dziennie (65 proc. odpowiedzi), a dodatkowo 18 proc. robi to chociaż raz w ciągu dnia. Ponad 41 proc. stwierdziło, że kilka razy dziennie korzysta z serwisów social media po to, aby poprawnie wypełniać swoje obowiązki.

Treści video ważniejsze od tekstu

Młodzi ludzie korzystają z serwisów typu social media na wiele różnych sposobów. Mogą wykorzystywać przy ich użyciu najnowocześniejsze metody komunikacji. Co ciekawe, w grupie wiekowej 18–24 lat, w której są również studenci i osoby kończące szkołę średnią, wyraźnie widoczny jest trend w kierunku treści video w serwisach social media. Tacy użytkownicy coraz mniej piszą, a coraz więcej pokazują, głównie w postaci filmików czy serii zdjęć. Aktywność młodych ludzi w serwisach typu Instagram czy Snapchat rośnie z roku na rok w dynamicznym tempie.

Z badań Sotrendera wynika, że na przestrzeni lat 2012–2016 wyraźnie zmniejszyła się liczba publikowanych postów złożonych jedynie ze słów. W 2012 roku stanowiły one prawie 30 proc. wszystkich wpisów w serwisach społecznościowych, a w 2015 roku już tylko 13 proc.

Młodzież zwraca się w kierunku kultury obrazkowej. Przyczynia się to do przejścia użytkowników z popularnego Facebooka na Instagram czy YouTube’a i do korzystania ze Snapchata, gdzie słowo pisane w praktyce występuje rzadko.

Wideo rządzi, ale też wymusza na młodych użytkownikach posługiwanie się szybkim internetem. Jedno z drugim idzie w parze, ponieważ spowolnione, niestabilne łącze nie pozwoli m.in. prowadzić transmisji na żywo. Nagranie snapa i jego opublikowanie czy wrzucenie streama wymaga dobrego, szybkiego internetu.

Internet ułatwia posługiwanie się video w social media

Streamowanie cieszy się rosnącą popularnością, zwłaszcza wśród młodych ludzi, czego przykładem jest zjawisko youtuberów, cieszących się tysiącami fanów. Streaming to nic innego, jak udostępnianie w internecie na żywo treści wideo. Początki streamingu zbiegają się w czasie z popularyzacją gier online. Fani e-sportu śledzą wiernie streaming ulubionych graczy, podpatrując ich taktyki i strategie działania. Streamować można jednak wszystko – od prywatnych wydarzeń po koncerty i nagrywanie wideoporadników. Pomagają w tym serwisy społecznościowe – nawet Facebook udostępnił opcję transmisji na żywo. Częściej jednak pod tym względem wykorzystujemy choćby YouTube’a.

Serwis YouTube pozwala za darmo prowadzić livestream, co cieszy youtuberów. Trzeba jednak wiedzieć, że transmisja na żywo wymaga wysyłania do sieci sporych ilości danych – płynnie i bez zatorów, a traffic kosztuje. Godzinna transmisja video dla stu osób przy zachowaniu jakości HD zużywa ponad 100 GB danych. Potrzeba więc szybkiego internetu bez limitu, który zapewni przyzwoitą prędkość, a przy tym nie będzie zbyt kosztowny – takie atuty ma internet światłowodowy.

Nawet dla młodych użytkowników – w tym studentów – jest on dostępny pod względem ekonomicznym. Internet dla studenta może kosztować zaledwie kilkanaście złotych miesięcznie, jeśli miesięczną opłatę za internet, np. z UPC (https://www.upc.pl/internet/kup-internet/), podzielimy na kilka osób, które nimi dysponują. Pakiet internetu dla studentów czy każdego innego użytkownika z szybkim łączem do 60 Mb/s kosztuje zaledwie 49,99 zł miesięcznie. Przy takiej transmisji danych można bez problemu korzystać ze streamingu w sieci.

Nastaje kultura obrazkowa

Transmisje na żywo, snapy, zdjęcia wrzucane na Instagram i Facebooka – do takich celów najczęściej młodzi ludzie wykorzystują dziś social media. Zwyczajne treści tekstowe wyraźnie przestają im wystarczać. Można prognozować, że przyszłością sfery mediów społecznościowych jest kultura obrazkowa.

Artykuł partnera

fot. shutterstock.com/Pressmaster

Słowa kluczowe: internet, oferta, aktywność w sieci
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Polecamy
Mieszkanie z rodzicami na studiach - zalety i wady
Mieszkanie z rodzicami na studiach - zalety i wady

Czy warto pozostać w domu rodzinnym na czas studiów?

Jak zmienić tryb studiów na zaoczne - poradnik

Sprawdź, czy można zmienić formę studiów w trakcie roku akademickiego i dowiedz się, jak to zrobić.

Ostatnio dodane
Jakie są formy egzaminÃłw i zaliczeń na studiach?
Jakie są formy egzaminów i zaliczeń na studiach?

Zobacz, czego możesz się spodziewać na zajęciach.

nauka językÃłw obcych online
Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

W tym artykule poznasz praktyczne sposoby, dzięki którym twoja nauka nabierze tempa bez poświęcania dodatkowych godzin na żmudne wkuwanie.

Popularne
Zobacz, jak złoÅźyć podanie i zrezygnować ze studiÃłw!
Jak zrezygnować ze studiów? - Wzór podania i skreślenie z listy studentów

Zobacz, jak złożyć podanie i zrezygnować ze studiów!

Wzór umowy najmu
Wzór umowy najmu

Zobacz wzór umowy najmu! Wystarczy uzupełnić dane i gotowe!

Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!
Oto 28 najlepszych kierunków studiów w Polsce!

Najlepsze kierunki studiów realizowane na uczelniach w całej Polsce zostały wyłonione do specjalnego dofinansowania z nowej dotacji projakościowej.