Dzieje się - Literatura

Co czytamy na wakacje?

2007-07-31 15:37:51 | Zabrze
 Za nami już pierwszy wakacyjny miesiąc. Dzięki danym zebranym przez śląskie biblioteki możemy wyłonić najczęściej czytane tytuły w naszym województwie.


Sporym zainteresowaniem cieszą się podręczniki, choć w mniejszym stopniu, niż miało to miejsce w poprzednich miesiącach. Zauważa się mamy z małymi dziećmi, które wypożyczają sporo bajek i baśni. Oczywiście popularnością cieszą się nadal seria o "Harrym Potterze" i "Opowieści z Narni".

Licealistki czytają chętnie wszelkiego rodzaju poradniki i serie dla dziewcząt np. "Mała księżniczka" F.Hodgson Burnett i "Plotkara". Młodzi mężczyźni chętnie sięgają po książki traktujące o sztukach walki, szkołach przetrwania. Ciągle popularna jest też fantastyka.

Wśród studentów niesłabnącą popularnością cieszą się "Kod Leonarda" i wszelkie książki i opracowania osnute na kanwie tego bestsellera. Ciągle czyta się sporo książek Ryszarda Kapuścińskiego i Paulo Coelho.

Wśród czytelniczek w grupie wiekowej od 30-40 lat przeważają powieści Izabelli Sowy. Panie nadal zaczytują się w powieściach Daniele Steel i Nory Roberts. Panowie czytają literaturę faktu i kryminały. Sporą popularnością cieszą się książki podróżnicze - głownie Beaty Pawlikowskiej i Wojciecha Cejrowskiego.

Powieści nagłaśniane przez media i ekranizowane jak np. "Pachnidło" to bez wątpienia książki, po które szczególnie chętnie sięgają czytelnicy nie tylko w okresie wakacji, co pokazują badania przeprowadzone nie tylko w Bibliotece Śląskiej, ale i we wszystkich bibliotekach publicznych w naszym województwie.

Wiadomość z ostatniej chwili:
Śląski Wawrzyn Literacki - nagroda literacka przyznawana przez czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach - w tym roku przypadł książce „Ten Inny” Ryszarda Kapuścińskiego. Na ten zbiór wykładów oddano 21% głosów.

 

na podstawie danych Działu Promocji Biblioteki Śląskiej opracowała
Joanna Gauden
joanna.gauden@dlastudenta.pl

Słowa kluczowe: literatura, książki, ksiazki, ksiazka, Śląski Wawrzyn Literacki, Biblioteka Śląska, katowice nagrody
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Mieszkanie Szymborskiej
Rusza nadbór na rezydencje literackie w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej

Do wygrania jest miesięczny pobyt w Krakowie.

Polecamy
"Lot 202" - powieść Remigiusza Mroza
"Lot 202" - nowa powieść Remigiusza Mroza jako audiobook

Premiera odbędzie się nie tylko w wersji książkowej, ale także formie audioserialu już 20 maja!

Najpiękniejsze wiersze z motywem śmierci w polskiej literaturze

Poznaj polskie poematy ze śmiercią w tle.

Ostatnio dodane
Zobacz, na czym dokładnie polega kształcenie dualne!
Znamy program 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

W programie znajdziemy m.in. wydarzenia z okazji Roku Czesława Miłosza, premiery książek, spotkania autorskie, czytania wierszy i koncerty.

nagroda literacja warszawy
Ogłoszono nominacje do 17. Nagrody Literackiej Warszawy

Laureatów poznamy w czerwcu 2024 roku.

Popularne
Hanna Lemańska nie żyje
Hanna Lemańska nie żyje

W niedzielę 31 sierpnia 2008 roku zmarła Hanna Lemańska-Węgrzecka autorka "Chichotu losu", "Aneczki" oraz "Jak będąc kobietą w dowolnym wieku zepsuć życie sobie i innym. Poradnika dla początkujących".

Fenomen Christiana Greya
Fenomen Christiana Greya

"50 twarzy Greya" to bestseller ostatnich miesięcy. Na czym polega fenomen książki i dlaczego kobiety niemalże każdego kontynentu zachwycają się Panem Greyem?

Brak zdjęcia
Ch. Bukowski - Najpiękniejsza dziewczyna w mieście

Można zakończyć robienie laski na kilka różnych sposobów. Można na przykład połykać i nie połykać. Charles Bukowski, natomiast robi czytelnikowi laskę, a następnie pluje mu jego własną spermą w twarz. A ten się jeszcze z tego cieszy.