Teatr
"Chodnik 05" w Skansenie Górniczym

"Chodnik 05" w Skansenie Górniczym

  • 2008-06-04, , godzina 17:00
  • Skansen górniczy "Królowa Luiza", Zabrze

Opis

Zobaczyć spektakl w kopalni, jadąc podziemną kolejką - taka mozliwość będzie już niebawem. Wystarczy wybrać się na spektakl ""Chodnik 05"" do Zabrza.

Spektakle: 4 i 5 czerwca 2008 (śr i cz), godz. 17.00 i 19.00

"Chodnik 05" początkowo powstawał jako kolejne przedstawienie projektu Wieczór tańca współczesnego, realizowanego w Gliwickim Teatrze Muzycznym od kilku lat. Od 1999 roku co jakiś czas w ramach działalności teatru powstają autorskie spektakle tańca współczesnego, przygotowywane przez wybitnych polskich choreografów.

Pierwszym z nich było Ich troje, przedstawienie Katarzyny Migały-Skawińskiej; kolejne to Studnia Skarbnika (2000 r., reż. Łukasz Czuj, chor. Marta Pietruszka; spektakl pokazywany w ramach Wystawy Światowej EXPO 2000 w Hanowerze), Zagubieni w sobie (2001 r.; reż. i chor. Katarzyna Aleksander-Kmieć; spektakl pokazywany na Międzynarodowych Prezentacjach Współczesnych Form Tanecznych w Kaliszu) i Rzeczy niepokój (2003 r.; reż. i chor. Jacek Łumiński; spektakl został przygotowany do muzyki Krzysztofa Pendereckiego, który osobiście był obecny na premierze). "Chodnik 05" miał być kolejnym przedsięwzięciem z tego cyklu, przygotowanym przez Jarosława Stańka i pokazywanym razem z innymi spektaklami tańca współczesnego GTM.

W trakcie pracy nad przedstawieniem zaczęło się ono jednak coraz bardziej rozrastać. Szybko pojawił się pomysł wykorzystania przestrzeni Skansenu Górniczego „Królowa Luiza" w Zabrzu. Jarosław Staniek postanowił przygotować pełnospektaklowe widowisko taneczne, mocno związane z regionem swojego powstania. W czerwcu 2005 r. miał miejsce kilkunastominutowy przedpremierowy pokaz Chodnika oraz odbyły się jego pierwsze „podziemne" próby.

"Chodnik 05" w swojej estetyce nawiązuje do filmów Metropolis i Kontrolerzy. Jako „projekt undergruntowy", przenosi widzów i bohaterów do wyimaginowanej przestrzeni fantazyjnych i barwnych „podziemi", w których wszystkie znane „z powierzchni" role zostają odwrócone: rozkosz jest cierpieniem, śmierć rozkoszą... Praca jest rytuałem kontrolowanym przez Nadzorców, dbających o zachowanie w podziemiu delikatnej równowagi. Temu światu najbardziej zagraża miłość, jest więc ona zakazana. Próba przełamania tego zakazu zamienia się w katastrofę...

Cały spektakl zrealizowany jest w klimacie niemego kina z efektowną ruchomą scenografią pełną dziwnych industrialnych rozwiązań wymieszanych z elementami rodem z innych czasów i miejsc. Jako jego warstwa muzyczna służą słynne polskie tanga w wykonaniu Krzysztofa Jakowicza i zespołu Tangata Quintet. W założeniu realizatorów stanowiące czytelny kontrast dla przestrzeni spektaklu - zaskakujący i niezwykły, tym bardziej że ich choreograficzne opracowanie bliższe jest formom tańca współczesnego niż klasycznemu tangu.

"Chodnik 05" jest pierwszym pełnospektaklowym widowiskiem tanecznym w repertuarze Gliwickiego Teatru Muzycznego. Poza wersją sceniczną, spektakl prezentowany jest także w wersji specjalnej - w przestrzeni wspomnianego skansenu „Królowa Luiza"   ( www.luiza.zabrze.pl ) .

Reżyseria i choreografia: JAROSŁAW STANIEK
Scenografia: Katarzyna Nesteruk
Dance kontroler: Maciej Florek
Muzyka: polskie tanga w wykonaniu Krzysztofa Jakowicza i zespołu Tangata Quintet
Występują: Marek Błasiak, Daniel Dąbrowski, Tomasz Dynarowicz, Zofia Kubic, Sabina Langner, Łukasz Marczyński, Jacek Nowosielski, Anna Siwczyk, Jurij Stesew, Małgorzata Szczepara, Bogdan Szolc, Kamila Święcicka, Ewa Witkowicz, oraz Anita Maszczyk - sopran.


Mapa

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.

"Gry" na wielu poziomach
"Gry" na wielu poziomach

W 1988 roku w jednym z izraelskich kibuców 11 mężczyzn zgwałciło 14-letnią dziewczynkę. W późniejszym procesie sądowym jedynie 4 spośród nich zostało uznanych winnymi i skazanych na karę pozbawienia wolności.